Prírodná alternatíva na zmiernenie úzkosti v dobe chemickej

Úzkosť je ochorenie, keď nemôžeme kontrolovať svoje úzkostné pocity. Je to pocit obavy, ktorý oslabuje telo, myseľ aj dušu. Myslím, že všetkým nám je jasné, že občas sa s týmto problémom popasujeme všetci, predovšetkým v dnešnej dobe. Ak nás však denne prenasleduje strach, obavy, prílišné starosti či úzkostné myšlienky, veľa negatívnych myšlienok či neopodstatnených negatívnych predstáv, nervozita, nespavosť, nevoľnosť, sucho v ústach, palpitácie srdca, pocit že sa nedokážeme dostatočne nadýchnuť, neschopnosť sústrediť sa, začíname sa trápiť s úzkosťou. Ak takýto stav trvá dlhodobo, môžu sa pridružiť aj rôzne ďalšie zdanlivo nesúvisiace ochorenia fyzického tela.
Kde môžeme hľadať príčiny
K psychickým problémom môže prispieť chronický, nepostrehnuteľný zápal v celom organizme. Zápal je v organizme dôležitým dejom na obranu proti poškodeniu patogénmi (vírusy, baktérie, plesne), jedmi, toxínmi, smogom, fyzikálnymi faktormi (rany, zlomeniny, žiarenie). Pre život má obrovský význam. Má však aj deštruktívnu časť, vtedy oslabuje imunitu a je príčinou mnohých ochorení. K tomu stavu okrem genetiky, prispieva aj životný štýl a strava, stres, toxíny, nedostatok pohybu, nedoliečené ochorenia a pod.
Nerovnováha v črevnej mikroflóre, nedostatočné trávenie a vstrebávanie nutričných látok môže prispieť k úzkostným pocitom, pretože črevný a nervový systém sú navzájom prepojené a komunikujú spolu prostredníctvom rôznych signálnych molekúl a nervových dráh. Narušiť rovnováhu tvorby aj funkcie neurotransmiterov môžu aj toxíny, ktoré vznikajú činnosťou premnožených kvasiniek. A tak sa začína krútiť kolotoč, pretože premnožené kvasinky môžu spôsobovať aj nerovnováhu baktérií v mikroflóre, či prevahu tých neprirodzených.
Činnosť nervovej sústavy a stav psychiky ovplyvňujú aj žľazy s vnútornou sekréciou (štítna žľaza, nadobličky, pohlavné žľazy). Ich dysfunkcia alebo oslabená činnosť môže viesť k slabej koordinácii medzi jednotlivými orgánovými systémami a psychikou. Vzniká nesúlad medzi telom, psychikou a dušou, a prejaví sa ako úzkosť alebo iné depresívne ochorenia.
Príliš veľké množstvo myšlienok a emócií s negatívnym nábojom. Negatívne myšlienky a obavy idú v mysli veľmi rýchlo za sebou. Akoby sa nedali zastaviť, vznikajú nové podnety ale chýba pokoj.
Ako môžeme získať rovnováhu späť
1. Zdravá strava a dostatok čistej vody.
Voda tvorí najväčšiu časť každej bunky aj organizmu. Pomáha očisťovať a odvádzať jedovaté látky a splodiny metabolizmu, je médiom pre priebeh biochemických reakcií, je rozpúšťadlom, umožňuje vstrebávanie minerálov, vitamínov, nutričných látok. Je súčasťou slín, štiav, lymfy aj krvi.
Dehydratácia ovplyvňuje aj hladinu hormónov a ich rovnováhu. Takže už asi máme celkom jasnú predstavu, prečo ju potrebujeme prijímať v určitom množstve. Taktiež nie je jedno, z akých živín budeme tvoriť svoje telo, z čoho budú pozostávať naše bunky. Či to budú omega-3 nenasýtené mastné kyseliny z olejov lisovaných za studena, alebo škodlivé tuky z prepálených vyprážaných jedál.
Vhodné je vyhýbať sa rafinovaným potravinám, cukru, bielej múke, polotovarom, fastfoodom a podobne. Vhodné je do stravy zaradiť napríklad cviklu a cviklovú šťavu, ktoré pôsobí mierne sedativne, podporuje trávenie, detoxikačné procesy, pôsobí protizápalovo, posilňuje imunitný systém.
2. Bylinky na upokojenie sú viaceré.
Niektoré fungujú ako adaptogény, ich užívanie sa prejaví po dlhšom čase, niektoré upokojujú rýchlejšie, napríklad pred spaním. Liečivé bylinky pôsobia liečivo na celý organizmus, nielen na myseľ. Mnohé z nich optimalizujú činnosť endokrinného aj imunitného systému. Pomôcť môžu nasledovné:
- Ashwagandha (Withania somnifera)
- Fo-ti koreň (Polygonum multiflorum)
- Šafrán (Croccus sativa)
- Lipový kvet
- Harmančekový kvet
- Medovka lekárska (Melissa officinalis)
- Materina dúška (Thymus vulgaris)
3. Doplnky stravy a vitamíny
- Kvercetín je flavonoid prítomný v ovocí aj zelenine (brokolica, paradajky, jablká, čučoriedky, rakytník), a na organizmus blahodarne pôsobí viacerými účinkami – aktivuje antioxidačné mechanizmy v bunke, je antioxidantom, pomáha tým chrániť bunky pred oxidačným stresom, pomáha liečiť zápal, posilňuje imunitný systém. Zaujímavé je, že má aj neuroprotektívne vlastnosti, posilňuje nervový systém a pomáha zmierniť stres, úzkosť, strach.
- Vitamín D sa čiastočne tvorí pôsobením slniečka na pokožku, časť je nutné prijímať potravou. Jeho nedostatok sa spája s ochoreniami ako je astma, vysoký tlak krvi, rakovina, cukrovka, ale aj depresia či úzkosť.
- Omega 3 – mastné kyseliny pomáhajú zmierniť prejavy úzkosti, pôsobia proti zápalom.
- Vitamíny skupiny B – B2, B6, B9 a B12. Sú potrebné na správnu činnosť nervovej sústavy. Ich hladina môže vplyvom stresu klesať a zároveň sa môže zvyšovať hladina homocysteínu, ktorý podporuje vznik zápalu a vytvárať kolotoč psychických problémov.
- Horčík. Vhodné doplnky magnézia pomôžu upokojiť v priebehu niekoľkých dní a jeho účinok pretrváva. Horčík sa podieľa na mnohých biochemických reakciách v organizme ako kofaktor či ako aktivátor niektorých enzýmov. Podieľa sa napríklad na vedení vzruchov, syntéze hormónov, metabolizme vitamínov B a D. Horčík potrebuje každá bunka v organizme, pretože ovplyvňuje napríklad aj jej elektrickú stabilitu. Jeho nedostatok ovplyvňuje ako centrálny nervový systém, tak aj periférny (kŕče, záchvaty, zápcha, bolesť, problémy zhlboka sa nadýchnuť, citlivosť na svetlo či hluk).
- Chlorella pyrenoidosa doplní nutričné látky, vitamíny a minerály. Podporuje činnosť tráviaceho systému, imunitu, odstraňovanie jedovatých látok. Má účinok pri zvládaní stresu a úzkosti.
- Probiotiká pomôžu zabezpečiť správnu činnosť tráviaceho systému, podporia rozvoj prirodzenej črevnej mikroflóry, podporia imunitný systém.
4. Aromaterapia
Esenciálne oleje s upokojujúcimi účinkami sú viaceré, ich výber závisí od typu osobnosti, príčiny a riešeného problému. Za najefektívnejšie formy použitia na upokojenie sa považuje masáž, inhalácia či kúpeľ. Vhodné je vyberať si esenciálny olej intuitívne alebo sa poradiť s odborníkom. Keďže sú tieto oleje veľmi koncentrované a majú rôzne zloženie, je potrebná opatrnosť pri použití, hlavne v období tehotenstva, dojčenia či u malých deti, niektoré oleje sa neodporúčajú.
- Tymianový olej. Tymian je veľmi silná bylinka, ktorá čistí myseľ aj telo, posilňuje psychiku a upokojuje, zmierňuje depresiu, melanchóliu, úzkosť či stres.
- Medovkový olej čistí organizmus, harmonizuje myseľ, upokojuje, posilňuje životnú energiu.
- Levanduľa pomáha upokojiť myseľ, zmierňuje úzkosť aj depresiu, pomáha s emóciami, ktoré nevieme prejaviť. Je vhodná pri búšení srdca.
- Kadidlo. Vdychovanie vône kadidlovníkového esenciálneho oleja pomáha upokojiť myseľ, podporuje optimizmus, podporuje vnútorné uvoľnenie.
- Harmančekový esenciálny olej pomáha zmierňovať úzkosť, napätie, podráždenie, pôsobí antidepresívne, uvoľňujúco a tonizujúco.
- Borievkový esenciálny olej pôsobí očisťujúco a posilňujúco na telo aj na myseľ. Tento olej získavaný výhradne parnou destiláciou borievkových bobúľ (má najväčšiu terapeutickú hodnotu) pôsobí mierne sedatívne, zmierňuje strach a úzkosť.
5. Cvičenie, relax, masáž predstavujú veľmi dôležitú súčasť liečby.
Vhodná je napríklad 20 -30 min prechádzka každý deň či joga. Pohyb je potrebný, aby sa prekrvili svaly, aby správne fungoval lymfatický systém a pomáhal vylučovať toxíny, aby sa v mozgu zvýšila tvorba endorfínov. Pohyb pomáha zabezpečiť prúdenie energie v celom tele, podobne ako hlboký nádych a výdych, a umožňuje uvoľnenie stresu a blokov. Dôležité je venovať sa zvolenej aktivite pravidelne, najlepšie denne a so sústredením sa na zvolenú činnosť.
Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.