Slnkom nabité púpavové želé
Bylinku so zlato-žltou hlavičkou pozná snáď každý, niektorí ako záhradnú burinu, niektorí ako významnú liečivú rastlinu a niektorí ako potravinu do šalátov či polievok. V záhradách dokáže obohacovať pôdu o živiny a prekyprovať ju, pretože jej koreň siaha hlboko do zeme. Mimochodom, to, že jej koreň siaha do hlbších vrstiev našej zeme, jej pomáha čerpať živiny, na ktoré je naozaj bohatá. Je veľmi medonosná, kvitne od apríla až do septembra. Používajú sa jej korene, listy aj kvety. Listy sú často používané do šalátov a na čaj, koreň ako zdravá náhrada kávy, kvety na výrobu púpavového vína či medu.
Fytoterapeutické použitie púpavy lekárskej má veľmi dlhé historické korene – používali ju v Číne, arabských krajinách a neskôr sa dostala aj do Európy. Mnohé jej liečivé účinky sú potvrdené aj súčasnou vedou. Je súčasťou mnohých liečivých zmesí. Púpavový kvet, listy aj koreň obsahuje veľké množstvo rôznych biologicky aktívnych látok – karotenoidy, antioxidanty, polysacharidy, a mnohé ďalšie, ktoré ešte čakajú na svoje objavenie. Už teraz však vieme, aký liečivý prínos má púpava pre diabetikov, pri liečbe nádorov, tráviacich problémov, infekcii, vysokého krvného tlaku, dýchacích problémov a iných ochorení. Kvety obsahujú karotenoidy ako luteín, kryptoxantín, flavoxantín, violaxantín, flavonoidy luteolín, chrysoeriol, kumarové kyseliny.
Viete, že z púpavových kvetov môžeme pripraviť slnkom nabité liečivé púpavové želé?
Postup prípravy je jednoduchý:
- Nazbierame čerstvé púpavové kvety (očistíme), z ktorých oddelíme žlté okvetné lístky od zelených častí (zelené časti tentoraz nepoužijeme).
- Následne z okvetných lístkov pripravíme púpavový čaj tak, že 4 šálky púpavy zalejeme 4 šálkami horúcej vody.
- Macerát necháme vylúhovať aspoň hodinu, najviac však 24 hodín.
- Precedíme.
- Do hotového čaju pridáme 2 polievkové lyžice citrónovej šťavy a pektín (púpava neobsahuje prirodzený pektín, ktorý by želíroval).
- Podľa potreby pridáme med alebo cukor.
- Hotovú zmes prelejeme do fľaše a necháme vychladnúť aspoň 1 – 2 dni.
Do prípravy želé môžeme pridať aj ďalšie bylinky. Najvhodnejšie by boli tie, ktoré kvitnú v podobnom čase ako púpava, ale použiť môžeme rôzne bylinky podľa uváženia, potreby, chute a intuície. Zaujímavú chuť získame pridaním fialky, levandule, listov jahody lesnej, harmančeka, sedmokrásky, echinacey.
Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.