Zvýšená hladina homocysteínu môže spôsobovať komplikácie v tehotenstve

Homocysteín je aminokyselina, ktorá sa bežne nachádza v organizme a, samozrejme, má tam svoju funkciu. Ak je hladina homocysteínu v norme, nepredstavuje riziko vzniku ochorení. Za optimálnych podmienok sa v organizme metabolizuje na neškodné látky. Ak však nie je správne metabolizovaný, jeho hladina v organizme môže vystúpiť vysoko. Vtedy sa stáva nebezpečným a rizikovým.

Počet štúdií, ktoré ukazujú, že homocysteín je prediktorom potenciálnych zdravotných problémov sa neustále zvyšuje. V súčasnosti je známe, že homocysteín vo vysokých hladinách pôsobí prozápalovo, je neurotoxický, zvyšuje oxidačný stres, prispieva k poškodeniu mitochondií (energetické centrum bunky), poškodzuje cievy a cievny endotel, zvyšuje prokoagulačnú aktivitu, oslabuje imunitný systém, spája sa s migrénami, osteoporózou, demenciou, narúša integritu hematoencefalickej bariéry a mnohými ďalšími.

Zvýšená hladina homocysteínu, hyperhomocysteinémia, môže spôsobovať komplikácie v tehotenstve

Ženy s vysokou hladinou homocysteínu majú väčší problém otehotnieť, a sú vystavené vyššiemu riziku opakovaného skorého potratu. Príčiny spontánneho potratu môžu byť rôzne, od imunologických, endokrinologických, genetických, infekčných, fyziologických, výživových až po environmentálne. Často môže ísť o kombináciu viacerých. Jednou z príčin môže byť aj zvýšená hladina homocysteínu.

O homocysteíne je známe, že pôsobí prokoagulačne a spôsobuje dysfunkciu cievneho endotelu. Cievny endotel je prítomný vo všetkých cievach, vrátane tých, ktoré zásobujú krvou maternicu a placentu. Zvýšená zrážanlivosť krvi, teda že krvná zrazenina sa vytvorí oveľa ľahšie, môže okrem spôsobeného infarktu a mŕtvice, aj poškodiť placentu a ohroziť dieťatko.

V priebehu tehotenstva je zvýšená hladina homocysteínu v krvi rizikovým faktorom nielen pre tromboembolické stavy, ale aj vnútromaternicové odumretie plodu, rastovú retardáciu plodu v maternici, abrupciu placenty, preeklampsiu, defekty neurálnej trubice, srdcové vady, rôzne vrodené chyby, Downov syndróm, predčasná hospitalizácia, predčasný pôrod.

Kedy je hladina homocysteínu v organizme vysoká

V súčasnosti nie je určené, aká hladina homocysteínu je v tehotenstve bezpečná pre bábätko aj maminku. Známe je, že v tehotenstve dochádza k prirodzenému poklesu hcy. Niekedy až o 30 – 60 %, a najnižšie hodnoty sa pozorujú v druhom trimestri. Je to pravdepodobne spôsobené činnosťou endokrinných žliaz ako adaptácia maminky na tehotenstvo.

Tiež je známe, že vysoká hladina homocysteínu ohrozuje prirodzené tehotenstvo a zdravý vývoj dieťatka a čím vyššia je hodnota homocysteínu, tým vyššie je riziko zdravotných problémov. Hodnoty homocysteínu medzi 10 – 10,7 µmol/l u tehotných žien sú považované za hraničné, a zvyšujú pravdepodobnosť spontánneho potratu na 38 %, niektoré zdroje uvádzajú, že hodnoty do 12 µmol/l zvyšujú pravdepodobnosť až na 43%. S takto vysokou hladinou hcy majú mamičky päťkrát väčšiu pravdepodobnosť rozvoja preeklampsie.

Čo spôsobuje zvýšenú hladinu homocysteínu a ako ho znížiť 

Faktorov, ktoré prispievajú k hromadeniu homocysteínu v krvi je veľa. Prílišná spotreba mäsa, zlý životný štýl, na živiny a vitamíny chudobná strava, fajčenie, vysoký príjem alkoholu a kávy, stres, obezita, nedostatok cvičenia, niektoré chronické ochorenia, ochorenia obličiek, chronické zápaly, lieky (kortikoidy, antikoncepcia), genetika.

Vysokú hladinu homocysteínu je možné znižovať až na optimálnu hranicu vhodnou zmenou stravy, zmenou životného štýlu, výživovými doplnkami, vitamínmi a minerálmi.

Vhodné je obmedziť prílišnú konzumáciu mäsa, zaradiť do stravy riasy, chlorellu, spirulínu, rastlinné bielkoviny, ryby, tmavú listovú zeleninu, fazuľu, cesnak, kurkumu, ďumbier (zázvor), cviklu, špenát, špargľa, brokolica, karfiol, avokádo, bylinkové vňate, žerucha, pažítka, púpavové listy, žihľava, bylinky ako je lipový kvet, harmanček, ruža.

Ak je hladina homocysteínu vysoká, len samotná zmena stravy neprinesie želaný výsledok, potrebné sú nutrienty. Pre metabolizmus homocysteínu sú kľúčové vitamíny B6, B9 a B12. K ďalším patrí trimetylglycín (betain), koenzým Q10, omega-3-mastné kyseliny, zinok, horčík, probiotiká, cholín. 

Množstvo ktoré potrebujete je závislé od aktuálnej hladiny homocysteínu ale aj ďalších faktorov, preto by bolo vhodné konzultovať s množstvo doplnkov a ich optimálnu kombináciu s odborným poradcom (môžete využiť našu poradňu). Tiež je potrebné dbať na kvalitu a aktívnu formu doplnkov, pretože bežné doplnky nemusia hladinu homocysteínu znižovať dostatočne, môžu obsahovať syntetické či polosyntetické prípravky, nemusia sa dostatočne vstrebávať. Vyhnete sa tak sklamaniu z nedostaveného sa výsledku.  

Ak chcete vylúčiť zvýšenú hladinu homocysteínu ako možnú príčinu zdravotných problémov a máte záujem o konzultáciu môže si ju dohodnúť:  naturterapy@gmail.com  

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.