Kardiovaskulárne ochorenia časť IV.: Božie bylinky
Ľudské telo v sebe ukrýva mnoho tajomstiev, ktoré postupne odhaľujeme, sledujeme zákonitosti fungovania či nefungovania, a ich rešpektovaním sa po malých krôčikoch posúvame k spokojnejšiemu, zdravšiemu a vyrovnanejšiemu životu.
Silný srdcovocievny systém je,podľa princípov tradičnej čínskej medicíny, predpokladom pre pokojné a pozitívne emócie, jasnú myseľ a silného ducha. Môžem potvrdiť, že tento princíp som pozorovala u mnohých ľudí so srdcovocievnymi ochoreniami. Mix rôznych nesúvisiacich myšlienok a nepokojná myseľ. Emócie sa prejavovali od prílišného pesimizmu a negativity, depresívnej nálady, až po prílišné nadšenie hraničiace s mániou.
Častokrát nám nespracované traumatické zážitky a bolesť bránia prežívať radosť, ktorá srdce posilňuje. Ak sa staneme bezcitnými, ako sa hovorí: srdce ako z kameňa, sami si vlastným pričinením podporujeme vznik a rozvoj srdcovocievnych ochorení. Na druhej strane sú prílišné emócie hraničiace s mániou, ktoré vyčerpávajú ako nervový, tak aj srdcovocievny systém. Srdce je spájané s láskou, pocitom aj intuíciou. Ochorenie nie je len porucha na úrovni fyziológie, takže nestačí len užiť lieky a čakať, kedy budeme zdraví. Medzi biológiou, emóciami a duchovnou časťou by mala byť rovnováha. Za významný rizikový faktor rozvoja srdcovocievnych ochorení sa považujú aj depresia a stres (hypertenzia, ischemická choroba srdca, zlyhanie srdca).
V predchádzajúcich častiach seriálu sme si už vysvetlili, že na optimálnej činnosti kardiovaskulárneho systému sa podieľajú viaceré orgány a systémy – nervový systém, tráviaci systém, respiračný aj imunitný, obličky aj psychika. Od tohto poznatku sa odvíja výber konkrétnych byliniek či doplnkov.
Špeciálnou kategóriou sú bylinky – adaptogény, o ktorých si myslím, že by mali byť vždy súčasťou liečebno-preventívneho protokolu. Adaptogény podporujú hormonálnu rovnováhu v organizme, zlepšujú funkciu endokrinného systému, posilňujú srdce a zvyšujú odolnosť voči stresu (Reishi, Astragalus, rakytník, Fo-ti, Ashwagandha, hloh, Rhodiola, gingko).
Čo môžu ovplyvňovať bylinky
- Podporujú zníženie a normalizáciu krvného tlaku
- Pôsobia antioxidačne
- Pôsobia protizápalovo
- Upokojujú psychiku a zmierňujú stres a zvyšujú odolnosť voči nemu
- Podporujú činnosť srdca, podporujú krvný obeh, pomáhajú liečiť arytmiu
- Čistia krv aj organizmus (viac v článku detoxikácia a KVO)
- Ovplyvňujú krvnú zrážanlivosť a vznik trombov
- Pomáhajú riešiť arteriosklerózu, pomáhajú udržiavať cievy pružné
- Pomáhajú udržiavať endotel funkčný
- Ovplyvňujú metabolizmus a metabolizmus lipidov. Problém predstavuje oxidovaný cholesterol, alebo ten, ktorý sa usádza v cievnej stene.
- Pomáhajú liečiť kŕčové žily
- Zlepšujú funkciu mitochondrií. Mitochondriálna dysfunkcia môže spôsobiť poškodenie tkanív prostredníctvom uvoľnených voľných radikálov.
Zoznam niektorých byliniek posilňujúcich srdcovocievny systém
Nechtík lekársky, nádherná usmievavá a energetický pôsobiaca bylinka s ochranným aj liečivým účinkom. Obsahuje množstvo antioxidantov s priaznivým účinkom na kardiovaskulárny systém, pomáha znižovať krvný tlak. Je fantastický na liečenie kŕčových žíl a problémov s cievami. Nechtík je božia bylinka, ktorá pomáha čistiť krv aj lymfatický systém. Posilňuje činnosť pečene, sleziny, čriev aj imunity. Pôsobí detoxikačne. Má protizápalový účinok, pomáha liečiť chronické zápaly. Upokojuje psychiku a pomáha navrátiť rovnováhu na hmotnej aj nehmotnej úrovni.
Lipa a éterické oleje jej kvetov svojou vôňou upokojujú myseľ a potešia srdce. Stáť pod rozkvitnutým košatým stromom lipy je obrovským zážitkom, je to obrovská energia, ktorá nás spája so Stvoriteľom, s vesmírom a energeticky lieči. Jej klíma pomáha harmonizovať celé bytie a uvedomiť si pravú podstatu života a pravé hodnoty. Z fyziologického hľadiska lipa pomáha posilniť a stabilizovať činnosť srdca (palpitácie, arytmia), pomáha znižovať krvný tlak. Podporuje trávenie. Má močopudný účinok. Pôsobí protizápalovo. Harmonizuje činnosť imunitného systému.
Hloh sa používa nielen na liečbu KVO, ale aj nervového systému (poruchy CNS, zmierňuje úzkosť, depresiu), imunity, cukrovky (predovšetkým v počiatočnom štádiu), rakoviny, tráviacich problémov. Posilňuje a chráni pečeň. Obsahuje množstvo bioaktívnych látok (prokyanidíny, kvervecín, vitexín, saponíny, taníny, vitamín C, B, kardiotonické aminy, karotenoidy) s antioxidačným, protizápalovým, protivírusovým či protibakteriálnym účinkom. Hloh je významná rastlina aj v podpornej či doplnkovej liečbe srdcovocievnych ochorení, čo potvrdzuje nielen jeho využívanie v tradičných liečebných systémoch, ale aj súčasné vedecké poznatky. Hloh môže zlepšiť krvný obeh srdcových artérií, posilňuje činnosť srdca, používa sa pri arytmii, palpitácií, infarkte myokardu, zlyhaní srdca, mierne znižuje krvný tlak, pôsobí diureticky, ovplyvňuje metabolizmus lipidov.
Škorica má protizápalový a antioxidačný účinok. Znižuje krvný tlak, pomáha znižovať krvnú zrážanlivosť a zabraňuje vzniku trombov (vo forme tinktúry môže zvyšovať účinok protizrážanlivých liekov). Znižuje vysokú hladinu cholesterolu, bojuje proti ateroskleróze.
Zázvor pomáha znižovať zvýšenú krvnú zrážanlivosť, je protizápalový.
Kurkuma je protizápalová korenina s antioxidačným účinkom. Pomáha normalizovať tlak krvi, zabraňuje tvorbe krvných zrazenín, zvyšuje hladinu HDL cholesterolu, pomáha predchádzať srdcovej hypertrofii (zväčšeniu srdcových komôr).
Cesnak určite netreba veľmi predstavovať, snáď len krátke zhrnutie jeho fascinujúcich účinkov. Je to silný antioxidant, je protizápalový, pomáha znižovať cholesterol a triglyceridy. Cesnak môže znižovať krvný tlak rovnako efektívne ako niektoré lieky (denná dávka 600 – 900 mg 3 – 6 mesiacov). (Ak ho užívate vo forme doplnkov či tinktúry, je možná interakcia s warfarínom a liekmi na riedenie krvi, poraďte sa s lekárom). Znižuje tvorbu artériosklerotických plakov v tepnách, pomáha udržiavať cievy pružné a dostatočný prietok krvi.
Byliniek podporujúcich zdravie kardiovaskulárneho systému je mnoho, dôležitý je holistický (teda celostný) prístup k človeku a následne vhodný výber liečivky. Z ďalších efektívnych spomeniem šafran, čiernu rascu, olivový extrakt, šalviu, tymian, rozmarín, bazalku, zelený čaj, ďumbier (zázvor), ženšen.
Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.